رشد 17 درصدی تولید سیمان در 11 ماهه سال جاری

در صورتی که این جلسه طی هفته آتی برگزار شده و نتایج مثبتی به همراه آورد، می تواند به عنوان عیدی سهامداران صنعت سیمان در روزهای پایانی سال 90 به حساب آمده و رشد قیمت سهام شرکت های سیمانی را به همراه آورد.

در روزهای پایانی سال جاری، سهام صنعت سیمان با رونق چندان قابل توجهی رو به رو نبوده و اکثر نمادهای این گروه با نوسانات منفی قیمت سهام مواجه هستند.

محمد حسن پورخلیل، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت عملیاتی و تولیدی در شرکت های سیمانی مناسب و رو به بهبود می باشد، اظهار داشت: در حال حاضر احتمال اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها طی سال 1391 مطرح شده و اجرای این طرح می تواند آن دسته از کارخانه های سیمانی که از سوخت مازوت استفاده می کنند و زیان ده هستند، را با مشکلاتی مواجه سازد. با این حال وضعیت تولیدی در این صنعت در شرایط مناسبی قرار دارد.

وی میزان تولید و توزیع سیمان در 11 ماهه سال جاری در کل کشور را 60 میلیون و 643 هزار تن عنوان کرد و افزود: این میزان تولید محصولات سیمانی تا پایان بهمن ماه سال جاری در مقایسه با عملکرد 11 ماهه سال گذشته 7.2 درصد رشد را نشان می دهد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در بیان حجم صادرات سیمان و کلینکر در بهمن ماه سال جاری گفت: میزان تولید محصولات سیمان و کلینکر صادراتی در طول بهمن ماه سال 90، معادل 750 هزار تن و در مجموع عملکرد 11 ماهه سال جاری در کل کشور 9 میلیون و 371 هزار تن می باشد که این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 17 درصد افزایش یافته است.

وی در ادامه سخنان خود کشورهای خریدار محصولات سیمانی ایران را نام برد و خاطر نشان کرد: برخی از کشورهای آسیای میانه از جمله ترکمنستان، تاجیکستان، آذربایجان، عراق و افغانستان و برخی کشور های حوزه خلیج فارس از جمله قطر و کویت خریداران محصولات سیمانی ایران هستند.

البته دو کشور آفریقایی زامبیا و اوگاندا نیز جزو کشورهایی هستند که سیمان تولیدی داخل کشور برای آنها صادر می شود.

رشد 10 درصدی صنعت سیمان در سال 91

پور خلیل در خاتمه سخنان خود در خصوص پیش بینی تولید سیمان در سال آتی ابراز داشت: با توجه به اینکه بودجه کل کشور برای اجرای پروژه های عمرانی در سال 91 انبساطی اعلام شده، پیش بینی می شود سال آینده تولید و فروش محصولات داخلی و صادراتی سیمان به طور متوسط با 10 درصد رشد همراه شود. چرا که افزون بر پیش بینی افزایش اجرای پروژه های عمرانی ملی، تسریع در روند ساخت و تحویل پروژه های مسکن مهر نیز در سال آتی می تواند به افزایش میزان تقاضا و مصرف سیمان در داخل منجر شود که این به نفع شرکت های سیمانی خواهد بود.

بررسی قیمت گذاری سیمان در هفته آینده

با توجه به اجرایی شدن فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها در سال آتی، مسئولین دولت به ویژه معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان و جمعی از مدیران هلدینگ ها و شرکت های سیمانی طی هفته آتی برای بررسی وضعیت صنعت سیمان گرد هم می آیند.

در پایان گفتنی است به نظر می رسد، این جلسه در راستای پیشنهاد ارایه شده این انجمن به معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز مدیران شرکت بورس کالا به منظور شفاف سازی قیمت سیمان بر مبنای سیستم عرضه و تقاضای موجود در بورس کالا برگزار شود. در صورتی که این جلسه طی هفته آتی برگزار شده و نتایج مثبتی به همراه آورد، می تواند به عنوان عیدی سهامداران صنعت سیمان در روزهای پایانی سال 90 به حساب آمده و رشد قیمت سهام شرکت های سیمانی را به همراه آورد.

تاریخ: 
1390/12/24
منبع: 
بورس نیوز